• Edasine koostöö näeb ette tarnimismudelite kasutuselevõttu – nii Volkswageni kaubikute ettevalmistatud linnabuss kui ka Fordi kavandatud ühe tonni kaubik, samuti alates 2022. aastast Ford Rangeri platvormile ehitatud keskmise suurusega pikap.
  • Ettevõtted loodavad kogu toote elutsükli vältel ehitada 8 miljonit eksemplari kolmest kommertsveokimudelist, mida kaubanduskoostöö mõjutab.
  • Alates 2023. aastast toob Ford turule Euroopa turul uue elektrimudeli, mis põhineb Volkswageni modulaarsel elektrilisel jõuseadmel; mitmeaastane tootmine on kavandatud enam kui 600 000 eksemplari.
  • Tänu Volkswageni eelmise nädala investeeringule Argo AI-sse saavad Ford ja Volkswagen kasu koostööst, arendades iseseisvalt sõidukeid, mis põhinevad Argo AI uuenduslikul autonoomiatehnoloogial.
  • Koostöö ei näe ette mõlema ettevõtte kapitali vastastikuste aktsiate kasutuselevõttu, loodetavasti toob see mõlema ettevõtte efektiivsuse olulise paranemise.

WARSAW, 10. juuni 2020 – Ford Motor Company ja Volkswagen AG kirjutasid täna alla lepingutele, tänu millele nad loodavad täita oma klientide kiiresti muutuvaid vajadusi Euroopas ja teistes piirkondades. Lepingud eeldavad mõlema ettevõtte täiendavate ressursside kasutamist keskmise suurusega tarbesõidukite ja tarbesõidukite segmentides.

Koostööplaanidest teatasid Ford ja Volkswagen esmakordselt eelmise aasta juulis.

Ettevõtted loodavad, et allianss parandab toodete kvaliteedi hindamist praeguste ja tulevaste klientide seas, mida teenindab sõidukite pakkumise kiirem uuendus, uute tehnoloogiate kasutamine, parema funktsionaalsuse tagamine ja uute mudelite pakkumine. Lepingule allakirjutanud ennustavad, et ülemaailmse tööstuse nõudluse pidev kasv tarbesõidukite ja suure jõudlusega elektrisõidukite järele suurendab mõlema ettevõtte toodete väärtust.

Allianss eeldab:

  • Tutvustatakse Fordi välja töötatud ja ehitatud keskmise suurusega pikappi, mida alates 2022. aastast müüb Volkswagen Volkswageni kommertsveokite sarjas Amarokina;
  • Mõlema ettevõtte positsiooni tugevdamine tarbesõidukite turul alates 2021. aastast, tutvustades uusimat Caddy mudelit, mille on välja töötanud ja ehitanud Volkswagen Vans, ning tutvustades Fordi loodud ühetonnist kaubikut;
  • Aastaks 2023 suurendades Fordi elektriliste ja nullheitega sõidukite valiku mitmekesistamist ja laiendamist Euroopas, tutvustades Modular Electric Drive või Volkswagen MEB platvormil välja töötatud mudelit.

Ettevõtted eeldavad, et toote kogu elutsükli jooksul tehakse koostööd kuni 8 miljonit keskmise suurusega pikappi ja mõlemat kaubikut.

“Pidades silmas COVID-19 pandeemiat ja selle mõju maailmamajandusele, on rohkem kui kunagi varem vaja moodustada tugevate ettevõtete vahel vastupidavad liidud,” ütles Volkswageni grupi tegevjuht dr Herbert Diess. – Koostöö vähendab tõhusalt arenduskulusid, võimaldades elektri- ja tarnesõidukite laiemat levikut maailmas ning tugevdab mõlema ettevõtte positsiooni.

“Allianss paistab silma suure entusiasmiga, mis on seotud üha intelligentsemate, ühendatud sõidukite laienemisega üha intelligentsemasse maailma,” ütles Ford Motor Company tegevjuht Jim Hackett. – See loob suurepärase võimaluse uuenduste tegemiseks ja paljude globaalsete transpordiprobleemide lahendamiseks ning pakub klientidele ainulaadseid eeliseid – isegi kui ettevõtted seisavad silmitsi suurema valikuga, kuidas oma raha kasutada.

Nii Ford kui ka Volkswagen on pikap- ja kaubikute tootjatena teinud suurepärase maine, pakkudes selliseid populaarseid mudeleid nagu Ford Ranger ja Ford Transit, aga ka Volkswagen Transporter, Crafter, Caddy ja Amarok.

– Kommertsveokid on Fordi tänase pakkumise alus. See on valdkond, kus loodame segmentide tegevuste ja arengu tugevdamist, mis hõlmab ka koostööd Volkswageniga. See annab mõlemale ettevõttele arenduse ja tootmisetapis märkimisväärset rahalist kasu, “ütles Ford Motor Company tegevdirektor Jim Farley. – Ford tutvustab järgmise 24 kuu jooksul iseseisvalt Transit ja F-150 elektrilisi versioone äriklientidele, kes vajavad üha enam kõrgtehnoloogilisi nullheitega mudeleid, mis on ühendatud võrku, edastavad andmeid ja on varustatud tehisintellekti süsteemidega.

– Koostöö Fordiga on meie GRIP 2025+ strateegia võtmeelement ja Volkswagen Vans’i praeguse ümberkujundamise osa – ütles Volkswagen Viani tegevjuht Thomas Sedran. – Pikaajaline koostöö Fordiga tugevdab meie väga head positsiooni väikeste tarbesõidukite segmendis, eriti suurtel Euroopa turgudel ning on tõestus sellest, et rakendame järk-järgult oma plaane järk-järgult.

Volkswageni MEB-platvormi kasutamine Euroopa Fordi valikus on Volkswageni elektrisõidukite levitamise strateegia järjekordne nurgakivi ja veel üks samm mõlema ettevõtte jaoks 2015. aasta Pariisi kokkuleppega seotud kohustuste täitmisel. Volkswagen ja Ford plaanivad uurida täiendavat koostööd elektrisõidukite arendamise marsruudid.

Ford loodab mõne aasta pärast turule toomist – alates aastast 2023 – 600 000 elektrisõidukit, mis kasutab elektrisõidukite jaoks loodud MEB-arhitektuuri, eesmärgiga ruumi kokku hoida ja kokku hoida. Kölni-Merkenichi Fordi poolt projekteeritud ja konstrueeritud sõiduk on veel üks element elektrienergiaga Mustang Mach-E tootevalikust, mis alustab müüki 2021. aastal.

Lisaks loovad mõlemad ettevõtted koostöös Argo AI-ga eraldi kõrge tootlikkusega osakonnad, mis tegelevad Argo AI väljatöötatud tehnoloogiatel põhinevate autonoomsete sõidukitega. Eelmisel nädalal rakendas Volkswagen Pittsburghi ettevõtte Argo AI varem väljakuulutatud investeerimiskava, milles Ford oli juba osalenud ja osalenud selle arendustöös.

Volkswageni ja Fordi iseseisvad otsused investeerimiskohustuse võtmise kohta Argo AI töös annavad tunnistust autonoomsete sõidukite arendamise tehnilisest arengust ja edusammudest, mille on saavutanud tööstusharu juht Argo AI. Samuti näitavad need, kuidas liidud võivad kiirendada läbimurdetehnoloogiate arengut, mis tavaliselt nõuavad aega ja kapitali.

Argo AI autonoomne sõitesüsteem on esimene, mis Euroopas ja Ameerika Ühendriikides kaubandusliku juurutamise plaane hankis. Fordi ja Volkswageni globaalne haare pakub Argo AI platvormile kõigi teadaolevate autonoomsete juhtimissüsteemide suurimat potentsiaali geograafiliseks laienemiseks. Tugeva ja kasumliku autonoomse sõidussüsteemi väljatöötamisel on olulised tegurid vahemik ja ulatus.

Volkswageni ja Fordi leping ei näe ette mõlema ettevõtte kapitali vastastikuste aktsiate kehtestamist, mis jäävad turukonkurentideks.

Allikas: Ford Polska