Fordi lahendus on mõeldud puhta õhu kaitsmiseks seal, kus seda kõige enam vajatakse, kasutades uusi pistikühendusega hübriidautosid tundlikel aladel sõites ainult heitevaba elektrisõidurežiimi.

Asukohaandmeid kasutavad kohandatud pistikhübriidi (PHEV) kaubikud lülituvad automaatselt elektrilise sõidu režiimile niipea, kui nad sõidavad määratletud piirkondadesse, nagu liiklusummikute tsoonid, vähese heitega tsoonid – see aitab vähendada õhusaastet linnades.

Fordi geograafiline piirded ei puuduta siiski ainult kesklinna: sõidukijuhid saavad luua ka kohandatud nn rohelisi tsoone, et julgustada vähese heitkogusega sõitu koolide, mänguväljakute ja kaubamajade läheduses.

Kui sõiduk väljub määratletud tsoonist, saab see automaatselt lülituda sel hetkel kõige sobivamale sõidurežiimile – näiteks lülitage EcoBoosti bensiinimootor sisse, et tekitada täiendavat elektrit ja laiendada sõiduki tööulatust.

Linnade õhukvaliteedi parandamine

Madala heite tasemega tsoonid on kogu Euroopas üha tavalisemad, kuna see on tõhus viis juhtida sõidukite mõju linnapiirkondadele. Londoni ülikergete heitkoguste tsooni (ULEZ) töö esimese kuue kuu jooksul leiti, et lämmastikoksiidi (NO2) – ühte sõidukite poolt eralduvat kõige kahjulikumat gaasi – on vähendatud peaaegu 30 protsenti.

Värskes Fordi uuringus leiti, et elektrilised PHEV-hübriidid võivad anda olulise panuse linnade õhukvaliteedi parandamisse: uuringus osalejate (operaatorid Addison Lee Group, British Gas, Metropolitan Police and London) 75 protsenti läbitud vahemaast Londoni kesklinnas ) toimus nullheitega elektrirežiimis. Sarnased uuringud toimuvad praegu Saksamaal Kölnis ja Hispaanias Valencias.

Transit PHEV-i moodul Geofence registreerib teavet ainult elektrirežiimis liikumise kohtades, mis on tähistatud “virtuaalse taraga”. Krüptitud teavet saab kohalike omavalitsustega turvaliselt jagada, kui on vaja tõendada, et sõiduk vastas madala heitkogusega tsoonides rangetele standarditele ja seda kasutati vastavalt kohalikele tasudele.

Hübriid elektriline ajam

Transit Custom Plug-In hübriidsõiduk ja Tourneo Custom Plug-In Hybrid sõiduauto on esimesed sõidukid oma klassis, mis kasutavad pistikhübriidajami (PHEV). Aku mahutavusega 13,6 kWh tagab Transit Custom PHEV-i heitkogustevaba kuni 56 km (arvutatud NEDC tsüklis) ja Tourneo Custom PHEV kuni 53 km (NEDC). Mõlemal sõidukil on ka 1,0-liitrine EcoBoosti bensiinimootor, mis saab akut laadida, kui seda on vaja laiendada üle 500 km (NEDC). **

Mõlemat sõidukit saab tavalisest kodumaisest toiteallikast täielikult laadida nelja ja poole tunniga või tõhusama vahelduvvoolu pistikupesa abil kolme tunniga. Täiendav elektrienergia saadakse regeneratiivse laadimissüsteemi abil, kui sõiduk aeglustub või pidurdab. Ford Transit Custom Plug-In Hybrid ja Tourneo Custom Plug-In Hybrid sisenesid seeriatootmisse 2019. aasta lõpus.

Fordi testid kogu Euroopas on näidanud, et PHEV jõuülekande kaubikud pakuvad omanikele hindamatut lahendust linnades kasutamiseks iga päev, ilma et see kahjustaks pikemaid sõite. Sõidukid ei sõltu elektriliste laadimispunktide infrastruktuurist, nii et omanikud ei pea muretsema vahemiku pärast ega muretse aku laadimise vajaduse pärast. See tähendab, et nad saavad mõlemas maailmas täielikult funktsioneerida, saades kasu oma võimest juhtida madala heitkogusega tsoone ilma muid ülesandeid ohverdamata.

Samuti ei vähenda PHEV-ajam tavapäraste diiselmudelitega võrreldes kasulikku ega kasulikku mahtu.

Allikas: Ford